Akıllı Alışverişin Sırları

Önce şimdi ve gelecekte “neye” ihtiyacınız olduğunu doğru olarak belirlemek için alışverişe çıkmadan önce gardırobunuzda ne tür kıyafetler ve hangi renklerin yoğun olduğunu gözden geçirin.

İhtiyaç duyduğunuz şeyleri önemi ve aciliyetine göre listeleyin.

Sonradan unutacağınızı düşünüyorsanız gardırobunuzdaki kıyafetlerin genel renk ağırlıklarını not alarak alışverişe çıkın.

Aç karnına ya da kalabalığın yoğun olduğu saatlerde alışverişe çıkmayın. Mümkün olduğunca sabah saatlerini tercih edin. Ayakkabılarınızı ise sabah değil öğleden sonra alın. Böylece gelecekte giymeyi düşündüğünüz ayakkabılarınız canınızı acıtacak sorunlar çıkarmayacaktır.

İndirimde kalmaz diye düşünmeyin. Mümkün olduğu kadar dolaşıp alternatiflerini inceleyin. Satın almadan önce mutlaka deneyin ve üzerinizde nasıl durduğunu görmeden karar vermeyin. Tadilat yaptırırken kumaşın çekmesi vb. durumlar için mutlaka kumaş içinde pay bıraktırın ve artan kumaşlarınızı iade isteyin.

Bazı ürünler yıkanmaz, sürekli kuru temizleme gerektirir. Temizleme maliyetleri yüksek olduğu için ürünün fiyatı çok düşüktür. Bu yüzden etiketleri okuyarak satın almanızda fayda vardır.

Ayakkabı vb. alırken ince topuk tercih ediyorsanız haftada bir topuktaki lastiğin düşeceğini unutmayın ve mağazadan yedek topuk lastiği isteyin.

Sorun yaşadığınızda haklarınızı kullanabilmek için alışveriş sonrası mutlaka fiş, fatura vb. belge istemeyi unutmayın. Eğer kredi kartı ile satın aldıysanız kart sliplerinizi ekstreniz gelene kadar saklayın.

Sezon başında fiyatlar neden yüksektir?

Bu dönemde fiziksel ya da psikolojik anlamda ihtiyacımız daha yüksektir. Vitrinde beğendiğimiz ürünü önce hayalimizde canlandırıp bir an önce almak ve giyip göstermek isteriz. Bizim gibi pek çok kişi aynı şeyi düşündüğünden ancak sezon başı bedeli ödemeye razı olan için bu imkân vardır.

Sosyal anlamda bakıldığında sezon başında o sezonun marka olan ürünlerini kullanmak bir statü göstergesidir. Ödediğiniz bedel ise sadece bu ürüne, markaya ödediğiniz bedel değil, bu ürünle sağlayacağınız statüye sahip olmanın bedelidir.

Siz almasanız bile ürünü bir başkasının satın alma olasılığı yüksektir. Yani satıcının alternatif müşteri bulma imkanı vardır.

Ürünün mevsimsel süresinin uzunluğu mağazaların o fiyatta direnmesini sağlar.

Sezon biterken fiyatlar neden düşer?

Bir ürünü alırken aynı zamanda o ürünle beraber almış olduğumuz birtakım hizmetler ve yine bize sağlanan birtakım yasal haklar vardır. Örneğin bir ay içinde aldığınız ürünü sorun yaşadığımızda faturasını götürdüğümüzde değiştirebiliyor, aynı ürünün yenisini alabiliyoruz. Ama indirimde aldığınız ürünü seneye kullanacağınız için arada garanti edilen süre ve o ürünün devamı olmuyor. Bununla birlikte mağazanın kalite ve müşteri memnuniyetsizliği riski ortadan kalkmış oluyor. İndirim bu hizmetlerin bir nevi fiyattan düşülmesi anlamına geliyor.

Yine siz o ürünü aldığınızda şirketin depolama maliyetini azaltmış, mağazanın stoklarını eriterek, ürünün paraya dönüşümünü sağlamış oluyorsunuz. Oysa sezonun başında o ürünün renk, beden devamının sağlanması ve tüm hizmetlerin anında sunulması gerekiyor. Bunun için de şirketler sermayelerinin belli bir miktarını buna ayırmaları gerekiyor.

Bazı şirketler indirim dönemlerine özel kreasyon yapıyor. Etiketlerinde isim değişiklikleriyle maliyeti düşürülmüş bu ürünleri indirim dönemlerinde vitrine çıkarıyor.

2018-05-23T15:58:43+00:00

Yorum Yap