Güveçte Etli Kuru Fasulye

mimoza777
Üye
Üye
Süper yüksek puan: 0
Yüksek puan: 0

Mesaj gönderen mimoza777 » Prş Mar 07, 2013 3:23 pm

Güveçte etli kuru fasulye

Malzemeler;

2su bardagi (yaklasik 500 gr) kuru fasulye
400 gr yagsiz dana kusbasi
2 adet kuru sogan
2-3 dis sarimsak
4 adet domates
2 adet kirmizi biber
1cay bardagi zeytinyagi
tuz,karabiber

Yapilisi;

Fasulyeleri aksamdan soguk su ile islatin.Fasulyelerin suyunu suzun. 2-3 su bardagi su ilave edip ocakta bir tasim kaynatin.Kaynadiktan sonra suyunu suzup kevgire alin.
Sogan sarimsaklari ince ince dograyin ve zeytinyagi ile birlikte hafif rengi degisinceye kadar kavurun.Kusbasi dogranmis etleri ilave edip etler suyunu cekinceye kadar kavurun.
Domateslerin kabuklarini soyup rendeleyin veya rondodan gecirin.İnce ince dogranmis kirmizi biber ,karabiber tuz ilave edip bir muddet pisirin.2 su bardagi et suyu veya su ilave edip bir tasim daha pisirin.
Firin guvec kabina fasulye ve etli karisimi dokun. Kabin uzerini alimunyum folya veya yagli kagit ile tamamen, kapatip kenarlarini hava almamasini saglayin.Onceden kizdirilmis 230C°firinda yaklasik 40-45 dakika pisirin.Firindan cikartip pilav esliginde servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun iftar sofralariniz bereketle dolsun.

haber
haberler son dakika
haberler

Paylaş

Kullanıcı avatarı
clivya
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Zodiac: Aries

Re: Güveçte Etli Kuru Fasulye

Mesaj gönderen clivya » Prş Ara 25, 2014 3:31 pm

arkadaşlar benim bir sorunum var aşamadım bir türlü,
ben kuru fasulye pişiremiyorum.çok denedim ama olmuyor.bütün fasulye çeitlerini denedim büyük küçük yuvarlak oval olmuyor olmuyor.
soğuk su ile ıslıyorum 1 gece önceden sonra haşlıyorum.düdüklüde haşladım hepsi dağıldı az haşladım pişmedi neyse tencerede başını bekleyerek haşlıyorum bu seferde ikiye bölünüyor yarısı pişiyor yarısı pişmiyor neyse dağılmasın diye alıyorum sonra tekrar pişirirken kapukları soyuluyor deliricem olmuyor ev ahaliside seviyor.hasret kaldık kuru fasulyeye çıkamadım işin içinden nedir bu işin sırrı
Resim

Kullanıcı avatarı
adminiçe
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Zodiac: Pisces

Mesaj gönderen adminiçe » Prş Ara 25, 2014 5:51 pm

Her Türk ailesinin olduğu gibi bizim evin de vazgeçilmezi kuru fasulye ama doğrusu hiç bu kadar krize yol açacağını düşünmemiştim aslında yaptıklarımızda bir farklılık yok.
Ben de geceden suya koyarım. O suyu süzerim ve düdüklü tencereye alıp tekrar üzerine su doldurup 10 dk kadar haşlarım. Ama düdüğünü kapatmadan... Sonra o suyu da süzüp kavrulacak malzemesini kavurduktan sonra tekrar üstüne fasulyeleri koyup su ilave edip düdüklü tencerede pişiririm..

Ama düdüklü tenceredeki pişme süresi marka ve modele göre değişiyor..

Ben en iyisi bu hafta yapıp fotoğrafla paylaşayım

Kullanıcı avatarı
Mavi Boncuk
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Zodiac: Scorpio
Süper yüksek puan: 7
Yüksek puan: 7
İletişim:

Mesaj gönderen Mavi Boncuk » Prş Oca 08, 2015 12:26 pm

..-...-.-.-...-.--.

Kullanıcı avatarı
clivya
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Zodiac: Aries

Mesaj gönderen clivya » Çrş Nis 08, 2015 11:01 am

sonunda başardım :D :D 40 yaşında kurufasulye pişirebildim.hiç ıslatmadan direk haşladım ve tüm pişirme sürecini kısık ateşte yaptım ama fasulye cinsi bu işte çok önemli sonunda pişirebildiğim tür tombik yuvarlak küçük olanları ev ahalisi çok şaşırdı :)) inşallah tesadüf değildir bakalım gelecek sefere de yapabilirsem oldu bu iş :D :D
Resim

Kullanıcı avatarı
Mavi Boncuk
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Zodiac: Scorpio
Süper yüksek puan: 7
Yüksek puan: 7
İletişim:

Mesaj gönderen Mavi Boncuk » Çrş Nis 08, 2015 12:53 pm

güzel haber :))
çaktırma bende kuru fasulyey pişirmesini kırkından sonra öğrendim :D :D
bence tamamen fasulyenin cinsinden kaynaklanıyor :)) tozda kondurmayız he... :))

tavsiyem o fasulyeyi nerden bulduysan stokla, bende geçenlerde markette açık satıldığını gördüm, 3 cins vardı, reyon görevlisine sordum hangisini tavsiye edersiniz diye, onun tavsiye ettiğini aldım, sonuç mükemmel çıktı, denemek için yarım kilo almıştım, ertesi hafta aynısından 5 kilo aldım :))
..-...-.-.-...-.--.

“Kuru Baklagil Yemekleri” sayfasına dön