İnternet'in İlkleri

Cevapla
Kullanıcı avatarı
biberiye
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 5442
Kayıt: Sal Eyl 25, 2007 1:16 am
Konum: Almanya
Duygudurum:
Zodiac: Virgo
Süper yüksek puan: 0
Yüksek puan: 0

İnternet'in İlkleri

Mesaj gönderen biberiye » Çrş Eyl 23, 2009 9:01 am

Resim

İnternet dünyasının ilklerini sizler için derledik...İlk e-posta, İlk spam, İlk banner reklam, İlk arama motoru, İlk internet adresi'ni merak ediyormusunuz...


İlk e-posta
E-posta ilk kez 1971 yılında Ray Tomlinson tarafından programlanmıştır. Aslında insanlar daha önce de posta yoluyla haberleşiyorlardı; ancak bu sadece aynı bilgisayarda gerçekleşebiliyordu. Ray Tomlinson, @ sembolünü bularak postaların sadece aynı bilgisayara değil farklı bilgisayarlara da ulaşmasını sağlamıştır. Maalesef ki, Tomlinson şu anda göndermiş olduğu ilk e- postanın ne olduğunu tam olarak hatırlayamıyor. Fakat aklında kaldığı kadarıyla şöyle bir şey yazılmıştı: ‘’tretrqwfg’’. Gönderdiği ilk gerçek e postada ise iş arkadaşlarına bu sistemi nasıl kullanacakalrını anlatmıştı.

İlk spam e-posta (önemsiz ileti)
Birilerinin dünyanın diğer tarafında da internet kullanıcılarının olduğunu fark etmesi ve bunu bir pazarlama stratejisine dönüştürmesi ilk postanın gönderilmesinden tam 7 yıl sonra gerçekleşmiştir. 1978 yılında Gary Thuerk, ilk spam mail’i DEC (Digital Equipment Corporation) adlı bir firma adına göndermiştir. Ancak gönderilen ilk spam e-posta, günümüzdekinden çok daha ağır bir şekilde açılmıştır çünkü o günün modemi bugün kullandığımız modemlerden kat kat yavaştı. Bu yüzden çeşitli ağlar bile çökmüştür.

İlk internet reklamı (banner)
AT&T, internette reklam uygulamasını başlatan ilk firmadır. 1994 yılında Wired dergisi internet tabanlı olan ilk reklamını yayınlama kararını aldı ve bunu yayınlayan AT&T firmasıydı. O zamanlar yıllar sonra bu stratejinin bir fernomene dönüşebileceğini kim bilebilirdi ki?

E-Bay’ de satılan ilk ürün
Eylül 1995 yılında Pierre Omidayar E-bay’i başlatmış ve ilk olarak bozuk bir yazıcıyı tam 14 dolara satmıştır.

İlk ‘tweet’ (anlık mesaj)
Twitter’ın kurucularından Biz Stone diğer kurucu Evan Williams’tan tam 11 dakika önce ilk tweet’i yayınlamıştır. 21 Mart 2006’da saat 12:51 de Stone, ‘twitterımı düzenliyorum’ tweet’ini göndermiştir.

İlk arama motoru
Montreal’de yer alan McGill Üniversitesi öğrencisi Alan Emtage 1990 yılında ‘Archie’ adındaki ilk arama motorunu kurmuştur. Emtage daha sonra neden ‘Google’ la yarışabilecek kadar kendini zorlamadığı için odasında intihar etmiştir. Emtage’in kurmuş olduğu siteyi bugün halen kullanabilirsiniz ancak sadece Polonyalı siteleri araştırıken.

İlk ‘domain’ adı (internet adresi) İlk alan adı şu anda iş hayatına devam etmeyen bir bilgisayar firması olan Symbolics.com tarafından 15 Mart 1985’te alınmıştır.

İlk ‘Youtube’ videosu İlk youtube videosu 23 nisan 2005 yılında kurucu Jawd Karimde’nin bir hayvanat bahçesinde çekmiş olduğu videoyla yayın hayatına girmiştir. Ancak biçok youtube videosu gibi çok sıkıcı olan bu video en fazla 19 saniye izlenebiliyordu.

İlk arkadaşlık sitesi üyesi
Kurucu Jonathan Abrams sitenin ilk üyesidir. Ayrıca tabi geriye kalan tek üyesi de olabilir.

[spoil]grafikhaber[/spoil]

PaylaşResim

Kullanıcı avatarı
Ayşe 45
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Mesajlar: 956
Kayıt: Pzt Ara 04, 2006 1:07 pm
Duygudurum:
Zodiac: Aries
Süper yüksek puan: 0
Yüksek puan: 0

Re: İnternet'in İlkleri

Mesaj gönderen Ayşe 45 » Cmt Ara 16, 2017 12:49 am

İlk mouse :)

Resim

1963 yılında üretilen ilk mosu 90 derecelik açıyla yerleştirilmiş iki tekerlekten oluşuyordu ..

Kullanıcı avatarı
Ayşe 45
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Mesajlar: 956
Kayıt: Pzt Ara 04, 2006 1:07 pm
Duygudurum:
Zodiac: Aries
Süper yüksek puan: 0
Yüksek puan: 0

Re: İnternet'in İlkleri

Mesaj gönderen Ayşe 45 » Cmt Ara 16, 2017 12:54 am

İlk lazer yazıcı

Resim

Lazer yazıcı Gary Starkweather tarafından 1969'da XEROX'da üretildi, ancak ticari satışı 1976 yılında başladı. Bu yazıcı bir odayı doldurabilecek büyüklükteydi...

Cevapla

“Bilgisayar / Teknoloji” sayfasına dön