GDO..

Kullanıcı avatarı
güleda
Onur Üyesi
Onur Üyesi

GDO..

Mesaj gönderen güleda » Cum Kas 13, 2009 2:54 pm

GDO yani genetiği değiştirilmiş organizmalar..Bu konuyu az veya çok duymuşsunuzdur. Epeydir medya aracılığıyla gündemimize girdi zaten..Kısaca bitkilerin genleriyle oynamak, yapılarını değiştirmek..Hayvanlara dahi uzanıyor bu iş. GDOlu bir yem yiyen hayvanın etinden sütünden bizde kullanarak etkileniyoruz..
Bu konuda ne düşünüyorsunuz? domates yediğimiz sanarak çilek, tavuk yediğimizi sanarak bufalo yiyebiliyoruz pek tabiki
Resim

Kullanıcı avatarı
güleda
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Re: GDO..

Mesaj gönderen güleda » Cum Kas 13, 2009 3:11 pm

Nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzun farkında mısınız?

Tarım ve Köy işleri Bakanlığı'nda
115 bin kişi çalışıyor.
70 tane üniversitemiz,
30 tane ziraat fakültemiz,
50 tane tarım araştırma enstitümüz,
10 bin işsiz ziraat mühendisimiz var.

Buna rağmen Türkiye tohumda tamamen dışa bağımlı. Tek kelimeyle tohumun patronu ise İsrail.

İsrailli araştırmacıların, genleriyle oynayarak, gül ile limon kokulu domates yetiştirdiğini Şalom Gazetesi'nin internet sayfasından biraz araştırıp okuyabilirsiniz. İstediğiniz şekle sahip domatesleri bile bulabilirsiniz; çekirdeksiz, kalp şeklinde, salatalık şeklinde, dilimli...

Yani genlerle oynama meselesi yüzde yüz doğru.

Gelelim başka doğrulara.

Bu tohumların bir ekimlik olduğunu bilmeyen yok.

Yani İsrail'den bir defa tohum almakla kurtulamıyorsunuz.

Bir gram tohumun fiyatı her dönemde bir gram altına denk oldu.

Üstelik İsrail tohumunu toprağa bir ektin mi artık isteseniz de yerli tohuma dönemiyorsunuz.

Genetik tohum o toprağ a da zarar veriyor. Artık hep bu genetik tohumu kullanmak zorundasınız. 50-70 yıl sonra ise toprak kanserojen maddelerle dolduğu için artık tamamen kullanılmaz hale geliyor.

Buna en güzel örnek

Türkiye'nin patates deposu olan Niğde ve Nevşehir bölgelerinde yetiştirilen patateslerde kanserojen maddeye rastlandığı için artık patates ekimine izin verilmemesidir.

Yani İsrail tohumu tek başına satmıyor. Tohum alana hastalığı bedava....

Tohumların içine hastalık yerleştiren İsrail bu sayede zirai ilaç satımını da garanti altına almış oluyor.

Bütün bu acı tabloya rağmen Türkiye'de yabancıların menfaatine çalışan bir patent sistemi işletiliyor.

Ne korkunç.

Köylü kendi bahçesinde tohum bırakamayacak.

Yoksa uluslararası mahkemede yargılanacak!

Şu anda dünyada İsrail tohumu kullanma yasası çıkartan ilk ülke işgal altındaki Irak'tır.

İkincisi de biz olacağız.

ALINTI...

Kullanıcı avatarı
biberiye
Uzman Üye
Uzman Üye

Mesaj gönderen biberiye » Cum Kas 13, 2009 3:13 pm

genetigiyle oynanmadik ne kaldiki, herseyin cilki cikti artik. bu konuda pek bisey diyemiycem ama alinan ürünlerin güvendik ve bilindik firmalardan almak, biraz daha saglikli beslenme hakkinda bilgiler almak gerekli, ama ne kadarimiz bunu yapabilir bilmem. benim bir arkadas var tam saglikli beslenme uzmani gibi aldigi her ürünü kontrol eder ne icerikli diye . acikcasi ben bunu yapamiyorum, ilgi alanim disi :(
Resim

Kullanıcı avatarı
asivemavi
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen asivemavi » Cum Kas 13, 2009 7:46 pm

ürüün alırken inceklesek ne olacakti..tohumunun ne olduğunu bilmed,ikten sonra...çok karmaşık bir olay bu..neresinden bakarsan bak yediğimiz herşeyin ucu gdo ya dönüyor..bi şekilde biyerine bulaşmış..toprağı bile etkiliyorsa ben bundan 10 sene sonraki halimizi düşünemiyorum..
ben bizzat kendim

Kullanıcı avatarı
FirstLady
Uzman Üye
Uzman Üye

Mesaj gönderen FirstLady » Cum Kas 13, 2009 10:16 pm

ben gençlerimize acıyorum. biz doğal besinlerle büyüdük. yeni nesil ne olacak, bunun kaygısını duyuyorum. peki bu yapılanlar insanlığa nasıl zarar vercek bunu düşünmek beni ürkütüyor. doğal hiçbirşey kalmadı. herşey yapay. allah sonumuzu hayırlı kılsın.

Kullanıcı avatarı
Mavi Boncuk
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Mavi Boncuk » Cum Kas 13, 2009 11:32 pm

Üstelik İsrail tohumunu toprağa bir ektin mi artık isteseniz de yerli tohuma dönemiyorsunuz.

Genetik tohum o toprağ a da zarar veriyor. Artık hep bu genetik tohumu kullanmak zorundasınız. 50-70 yıl sonra ise toprak kanserojen maddelerle dolduğu için artık tamamen kullanılmaz hale geliyor.
bunu geçenlerde okuyunca ürpermiştim...
..-...-.-.-...-.--.

Kullanıcı avatarı
toschunum
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen toschunum » Pzr Kas 15, 2009 12:16 pm

daha nelerle karsilacagiz bakalim..
Resim

Kullanıcı avatarı
Serilal
Uzman Üye
Uzman Üye

Mesaj gönderen Serilal » Pzr Kas 15, 2009 11:48 pm

ne gelirse zaten .... neyse
ben her zaman diyorum bizim cocuklarimiz niye böyle önceden bizler böyle degildik diye ama sunu da ekliyorum her defasinda yedigimizden ictigimizden olacak herhalde diye demekki ic güdülerim ne yazik ki dogruymus Allah sonumuzu hayir eylesin diyorum baska diyecek söz de bulamiyorum malesef
Başladığın cümleni kendin bitirmezsen, noktayı başkası koyar!!!!

Kullanıcı avatarı
tuanam
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen tuanam » Pzt Kas 16, 2009 1:41 am

valla bu konu beni çok üzüyor bu konuda firsledy arkadaşıma tamamen katılıyorum ben çocukluğumu hatırlıyorum bundan 25 sene öncesi diyelim mandalinayı özlemiş olarak kışın yerdik şidikiki gibi 4 mevsim değil o ilk kabuğunu açtığında gelen o koku burnumda durur sanki şimdi kokusunu bırak tadını alamıyoruzki öte yandan tabiri caizse yemiyor yediriyoruz ebeveyn olarak ama iyi mi kötümü yapıyoruz ben çözemedim her şey hormonlu dikkat derken birde GDO çıltı bu daha da kötü allah bize yardım etsin :out:

“G” sayfasına dön