Evimizdeki Tabloları En Doğru Nereye Asabiliriz

Cevapla
Nurten
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Mesajlar: 572
Kayıt: Cum Şub 23, 2007 6:55 pm

Evimizdeki Tabloları En Doğru Nereye Asabiliriz

Mesaj gönderen Nurten » Cmt Şub 16, 2008 11:27 pm

Duvarınıza asacağınız tabloları ya da çerçevelettiğiniz fotoğrafları güzel bir şekilde yerleştirmek aslında hiç de zor değil. Yeter ki size sunulan püf noktalarına göz atın...

Kanepe veya yatağın arkasında yer alacak bir tabloyu, kanepeye oranlamak veya ortalayacak şekilde yerleştirmek, herkesin rahatlıkla yapabileceği bir iş. Peki ya birden çok tablo... Birden çok tabloyu yerleştirmenin de kendine göre birtakım kuralları var. Resimlerin tek tek kendini göstermesi, aynı zamanda hep beraberken de bir ahenk içinde yer almalarını sağlamak aslında sanıldığı kadar zor değil. Doğru bir yerleşim düzeni için, duvarınıza asacağınız resimlerin her birinin tekniği, teması, hangi döneme ait olduğu ve ne tür bir koleksiyon amacı ile satın alındığını bilmek gerekiyor. Birkaç küçük kuralı bildiğiniz ve onlara uyduğunuz takdirde resim ve fotoğraflarınızı bir arada ve her birini ayrı ayrı vurgulayarak sergileyebilirsiniz.

Nereye ne asmalı?

Tablolarınızı mekanlar arası geçişi sağladığı için işlevsel açıdan farklı yerlerde değişik düzenlemelerle sergileyebilirsiniz.

Antre:

Eve girildiğinde insanların hakkınızda ilk izlenimi edindikleri yer olan antrede, sizi anlatan küçük ebatlı orijinal tablolarla sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Merdiven boşlukları:

Merdiven boşluklarına asılan resimler, basamakların ritmine uygun olursa, monotonluğu kırar.

Girişler ve köşe duvarlar:

Resimleriniz farklı tarzlardaysa, bunları aynı mekanda birbirini görmeyen duvarlara asarsanız, bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Eğer farklı büyüklükte resimler asacaksanız göz hizası orta nokta olarak kabul edilmeli. Eğer bir kanepenin arkasında olacak ise resim ile kanepe arasında en az 20 cm'lik bir mesafe bulunmalı. Resmin altında büfe varsa, büfenin üstünde vazgeçilmez bir obje duruyorsa resmin ölçüsü çok büyük olmamalı ki 25 cm. yukarı asarak obje ile resmin birbirini engellememesi sağlanmalı. Ayrıca resim kesinlikle tavana 45 cm'den fazla yaklaşmamalı. Büyük resimler geniş bir antre veya büyük bir salonda kullanılmalı.
Ne güzeldir arkadaşlarından, sevdiklerinden,

sevgiliden alacağın sıcacık bir merhaba... MERHABA

Kullanıcı avatarı
CANANdır
Uzman Üye
Uzman Üye
Mesajlar: 1146
Kayıt: Prş May 24, 2007 10:27 am

Mesaj gönderen CANANdır » Pzr Şub 17, 2008 9:43 am

Antre:

Eve girildiğinde insanların hakkınızda ilk izlenimi edindikleri yer olan antrede, sizi anlatan küçük ebatlı orijinal tablolarla sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Antrede orjinal bir tablom var ama ebat olarak bahsedilene uymuyor.. Ama gören herkes çok beğenir.. Teorik olarak bilgilendim ..

Teşekkürler Nurten'cim..
Resim

Fındık Kraliçesi
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 5639
Kayıt: Pzt Haz 04, 2007 9:32 am
Konum: samsun
İletişim:

Mesaj gönderen Fındık Kraliçesi » Pzt Şub 18, 2008 1:52 am

ben evimin her köşesinde görmek isderim sadece tablo deyil duvar süsüde olsa olur :cicek:
En anlamlı yemin söz vermektir, en büyük intikam affetmektir, en adi söz hiç sevmedim demek; ve en güzel cevap gülüp geçmektir.

Kullanıcı avatarı
EFLA
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 5943
Kayıt: Çrş Kas 07, 2007 11:50 am
Konum: BİGA/Ç.KALE

Mesaj gönderen EFLA » Pzt Şub 18, 2008 9:28 am

benimde kapıdan girişte tam karşıda bir tablom var. bide yatak odasında kullandım...diğer odalarımda tablo yok...

Cevapla

“İç Mekan Obje ve Aksesuarları” sayfasına dön