Bebeklerin uyku saatleri

Cevapla
Kullanıcı avatarı
sercen
Uzman Üye
Uzman Üye
Mesajlar: 1417
Kayıt: Prş May 17, 2007 4:50 pm
Konum: Bursa-Mudanya
Zodiac:
İletişim:

Çocuklar ne kadar uyumalıdır?

Mesaj gönderen sercen » Pzr Haz 15, 2008 6:58 pm

Çocuklar ne kadar uyumalıdır?Yeni doğan, ilk 3 aylık dönemde günün yaklaşık 16-18 saatini uykuda geçirmektedir. Bebekler polifazik (24 saatte birçok kez) bir uyku düzeni içinde, gece ve gündüz eşit sayıda olmak üzere, birçok kez uyanıp, tekrar uyumaktadır. Anne babalar için dayanılmaz derecede zor olan bu uyku düzeni ne mutlu ki çok uzun sürmemektedir.

3 aylıktan itibaren bebek daha kısa süre uyumaya başlar. Gece uykusundan daha seyrek olarak uyanmaya başlar. Bebek 6 aylık olduğunda uyku ihtiyacı 12 saate inmiştir ve gündüzleri daha uzun süre uyanık kalabilmektedir.

Okul öncesi dönemde uyku, erişkin dönemdeki, bifazik (24 saatte 2 kez) özelliğine dönüşmekte ve çocuk gün içinde sadece 1 kez öğleden sonra uyumaktadır. Bu uyku düzeni okul ve daha sonra iş hayatının getirdiği zorunluluklar nedeniyle, aslında fizyolojik olmayan, monofazik, yani 24 saatte bir kez uyunan gece uykusu haline dönüşür.

Çocukların uykularının bir başka özelliği de uykularının büyük bir bölümünün REM uykusundan oluşmasıdır. Yeni doğan döneminde uykunun yarısı REM döneminden oluşurken, bu süre gittikçe azalıp, okul çağında erişkindeki düzeyi olan %20-25 oranına ulaşır.

PaylaşTüm hayal karelerinde ,kendini MUTLU GÖRÜNTÜLE!......

http://www.sercen.blogspot.com

Kullanıcı avatarı
adminiçe
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 7779
Kayıt: Pzt Kas 27, 2006 11:13 pm
Konum: Kayseri
Duygudurum:
Zodiac:

Re: Çocuklar ne kadar uyumalıdır?

Mesaj gönderen adminiçe » Pzt Haz 16, 2008 2:08 am

Kızımda çok sorun yaşamadım ama maalesef oğlumun uyku sorunu hala devam etmekte. Hiç bir dönemde düzenli uykusu olmadı. 3 aylık olsun düzelir diye bekledik. sonra 6 aylık olsun dendi sonra 2 yaş dendi ama olmadı. Hem çocuk doktoruna hem de psikiyatriste danıştık. Sorun olmadığını söylediler. Şimdi 5 yaşında ve öğlen uykusu uzun süredir yok. Gün boyu sürekli hareketli olmasına rağmen geceleri de 1 civarında uyuyor. Biz erken yatıp onu da zorla yatırsak da uyuyamayıp kalkıp kendi kendine oturuyor. Bizimki maalesef uyku konusunda standart dışı kalıyor :)

Paylaşım için teşekkürler sercen..

Kullanıcı avatarı
cankur
Asil Üye
Asil Üye
Mesajlar: 192
Kayıt: Pzr Eki 19, 2008 2:19 am
Duygudurum:
Zodiac:

Re: Çocuklar ne kadar uyumalıdır?

Mesaj gönderen cankur » Sal Eki 21, 2008 2:58 pm

maşallah benim kızımaaaaa:) ben ilk 4 ay sabahlara kadar hep uyanık durdum kızımlaaaa... çok şükür 10 aylık olduk uykumuz düzene girdi diyebiliriz. bu aralarda oyunun tadını aldı uykusu geldiği halde uyumak istemior.

Kullanıcı avatarı
askitom
Uzman Üye
Uzman Üye
Mesajlar: 3027
Kayıt: Cum Mar 02, 2007 11:13 pm
Konum: "K"O"N"Y"A"
Zodiac:

Bebekler de Uyku Düzeni

Mesaj gönderen askitom » Çrş Nis 01, 2009 11:46 am

0-3 ay: Yeni doğan bebeğiniz ilk haftalarda günde 17-18 saat uyur. 3. ayda ise uykusu günde 15 saate düşer. Ancak bu uyku hiçbir zaman gece olsun gündüz olsun aralıksız olarak 2-3 saati geçmez. Böylece bu dönemde siz de hiçbir zaman 2-3 saatten fazla aralıksız uyuyamazsınız. Ya beslemek için, ya altını almak için veya sadece oynamak için uykunuz mutlaka bölünecektir. Bu durum çoğu bebekte 5-6.aya kadar sürer.Bu süre içinde size düşen görev bebeğinizin uyku alışkanlıklarını yerleştirebilmek için alıştırmalara başlamaktır.

Bebeğiniz uykusu geldiğinde gözlerini ovuşturmak, kulaklarını çekiştirmek gibi birtakım hareketler yapar. Bu hareketleri öğrenin.

Bebeğinize gece ve gündüzün farkını öğretmeye başlayın.Buna 2 haftalıkken başlayın.Gündüz onunla oynayın, konuşun, ilgilenin. Gece uyku vakti geldiğinde ışıkları karartın, oynadığınız oyunları mümkün olduğunca yavaşlatın. Onun ilgisini çekecek tüm aktiviteleri sınırlayın. Çamaşır, bulaşık makinesi vs. aletleri çalıştırmayın.

6-8 haftalık olduğunda bebeğinize kendi kendine uyuma şansı tanıyın. Onu yatağına yatırın, uyutmak için çaba sarfetmeyin, kucağınıza almayın veya sallamayın. Böylece kendiliğinden uyumayı öğrenme şansı tanıyın.

3-6 ay: 3-4 aylık olan çoğu bebek günde 15 saat uyur. Bunun yaklaşık 10 saati gece, 5 saati ise gündüzdür. Eskisi gibi her 2-3 saatte bir uyanmamaktadır. Geceleri ancak bir kaç kez beslemek için uyanabilirsiniz. Gündüz uykuları ise 2-3 parti halinde yaklaşık 5 saat olacaktır.Bu dönemde:

Bebeğinizin uyku saatlerini planlamaya başlayabilirsiniz. Geceleri 20- 20.30 sıralarında uyuması uygun olacaktır. Bu saatlerde bebeğiniz çok enerjik görünse de yatmasını sağlayın. gündüz uykularını da belli saatlere planlamaya çalışın.

Yatma zamanı için bir takım alıştırmalar geliştirmeye çalışın. Onu yatırmadan önce oynadığınız oyunları yavaşlatın. Pijamalarını giydirin. Hikaye anlatın, ninni söyleyin. Işıkları azaltın. Bunu her gün yaparak bebeğinizin yatma saati geldiğini öğrenmesini sağlayın.

Bebeğiniz gece uykusunu 10 saat uyuduktan sonra onu uyandırın. böylece gündüz uykularını da düzenli uyumasını sağlarsınız.

6-9 ay: Günlük uykusu yaklaşık 14 saattir. 7 saate yakın bir süre hiç uyanmadan uyuyabilir. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez kısa süreli gündüz uykuları uyuması uyku düzeninin sağlanmasında faydalı olacaktır.

Bu dönemde yatma zamanı için daha önceden geliştirdiğiniz alıştırmaların faydasını göreceksiniz. Artık önceden alıştırdığınız gibi pijamaları giydirdiğinizde, hikaye okuyup ninni söylediğinizde uyku zamanının geldiğini kabul edecektir.

Her gün aynı saatte gündüz uykularına yatmasını sağlayın.

Kendi kendine uyuyakalmasını sağlamaya çalışın.

9-12 ay: Bu aylarda muhtemelen bebeğiniz geceleri 10-12 saat ve gündüzleri iki kez yarım- 2 saat uyuyor olacaktır. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

12-18 ay:Bu aylarda bebeğiniz günde 13-14 saat uyuyacaktır. 18 aylık olduğunda günde iki kez olan kısa gündüz uykularını öğleden sonraları yarım- iki saatlik tek uykuya indirebilir.Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

18- 24 ay:Geceleri 10-12 saat, gündüzleri 2 saatlik bir öğlen uykusu yeterli olacaktır. Bu aylarda çocuğunuz oluşturduğunuz alışkanlıkları yıkabilmek için çeşitli hilelere başvurabilir.Uzm.Dr. Esra Özaydın
Resim
BENDEN AYRI İKİ BEDENDE YAŞAYAN İKİ CANIM DAHA VAR

Kullanıcı avatarı
Şirin
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Mesajlar: 628
Kayıt: Çrş May 18, 2016 1:05 am
Konum: İzmir
Zodiac:

Bebeklerin uyku saatleri

Mesaj gönderen Şirin » Pzt Eki 16, 2017 1:34 pm

Resim
Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur gibi üstüne yağar, ama rengarenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar.

Cevapla

“0-12 Ay Bebek Bakımı” sayfasına dön