Çocuklara bırakmak istediklerin neler?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Mavi Boncuk
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 19928
Kayıt: Pzt Ara 04, 2006 1:02 pm
Konum: İzmir
Duygudurum:
Zodiac: Scorpio
Süper yüksek puan: 7
Yüksek puan: 7
İletişim:

Çocuklara bırakmak istediklerin neler?

Mesaj gönderen Mavi Boncuk » Çrş Oca 11, 2017 8:31 pm

reklamcı, aynı zamanda edebiyatçı ama daha çok Oyuncu Anne diye tanınan Şebnem Çarkacı bir röportaj sorusuna verdiğ cevap..
Sevgili @sebnemseckiner sormuş, soruyu sevdim, okumak isterseniz paylaşayım:) Soru: Çocuklara bırakmak istediklerin neler?

Cevap: Yavrularım şimdiden affetsin, öyle bankada para, ev, araba vs. bırakamayacağım. Öyle bir hayatımız yok. Bizim milletin en büyük yanılgılarından biri bu. Ben çok gülüyorum bu duruma. Çocukların geleceğini garanti altına almak için hababam çalışıp para biriktiriyorlar, evler alıyorlar falan. O birikimi yapmaya çalışırken çocuğun çocukluğu, senin gençliğin kaçıp gidiyor. Dikkat edin, sonra da bu birikimi, çocuklarının gençliğinde vermiyorlar, kendileri ölünce çocukları rahat ediyor:-) Çocuklar da zaten mirası paylaşamıyor, mutlaka kavgalar çıkıyor, paylaşabilseler bile, anan baban ölmüş doksan yaşında, sen gelmişsin 60 yaşına, o yaştan sonra sahip olduğun evi, parayı ne yapacaksın?
Şu çocukların geleceğine yatırım meselesini bir daha düşünmek lazım. İyi bir eğitim en değerli miras. Ama o da sadece iyi okullara göndererek olacak iş değil. İnce ince, nakış gibi işliyoruz çocukları yıllar içerisinde. Söylediğimiz her söz, her davranışımız bir miras aslında. İyi mi, kötü mü zaman gösterecek. Bırakmak istediğim şeyler var tabi. Kendi ayaklarının üzerinde durabilme gücü bırakmak isterim. Hayal kurabilme, hayaline doğru yürüyebilme gücü bırakmak isterim. Dünyaya karşı duyulacak sonsuz bir sevgi bırakmak isterim. İyiyken iyi, kötüyken kötü demesinler, şükretsinler. Öyle bir şeyler kötü gittiğinde hemen pes etmesinler. Çok sevdiğim bir sözü bırakmak isterim kalplerine, zorluklarla karşılaşınca 'Bu bir demdir gelir geçer' desinler ve devam etsinler, gözleri hep gelecekte olsun. Kendilerine güvensinler, yeteneklerini tanısınlar, yapabilecekleriyle hayata tutunsunlar isterim. Dar çerçevelerle düşünmesinler, daha geniş bakabilsinler isterim. Merak duygusunu hiç yitirmesinler, her gün şaşıracak, öğrenecek, merak edecek bir şeyler bulsunlar isterim. Bu saydıklarımı bırakabilirim sanırım, bende var olduğunu biliyorum, üçüne de bölüştürürüm:-) Üçüne de birer ev bıraksam, ancak başlarını sokacak bir yuvaları olur. Ama bunları bırakırsam, kendilerine içine başkalarını da alabilecekleri kocaman bir dünya kurabilirler.

Paylaş..-...-.-.-...-.--.

Kullanıcı avatarı
EFLA
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 7641
Kayıt: Çrş Kas 07, 2007 11:50 am
Konum: BİGA/Ç.KALE
Zodiac: Gemini
Süper yüksek puan: 5
Yüksek puan: 5

Re: Çocuklara bırakmak istediklerin neler?

Mesaj gönderen EFLA » Cum Oca 13, 2017 2:28 pm

:br: :br: :br: İşte tam benimde düşündüklerim bunlardı çok güzel dile getirmiş. Ama yazısında anlattığı gibi eşim de tam aksini geleceklerini güvence altına almam gerekiyor deyip fikir ayrılığına düşüyorduk. Ben ise ona senin ailen sana ne verdi ama sen çalışıp kendi emeğinle birikiminle bir yerlere gelebildin. Onlarda çalışıp bunu başarabilirler.Ben benden geçtikten sonra ne yapayım parayı derim her zaman :D Onlara iyi bir gelecek hazırlayım derken şuanki hayatlarından çalmak banada yanlış :yes: Ama tabiki kötü günler için kıyıda az bir miktar olabilir :))

Cevapla

“Anne & Baba & Çocuk İlişkileri” sayfasına dön