Satışla ilgili ipuçları

Forum kuralları

Bu forumda hertürlü el emeğininin alış-verişinizi yapabilirsiniz.
Bu bölümde yapılacak satışlardan Pembe Gezegen'in hiçbir kazancı ya da ortaklık talebi bulunmamaktadır. Alış veriş sorumluluğu yalnızca alıcı ve verici arasındadır. Doğabilecek sorunlardan www.pembegezegen.com kesinlikle sorumlu tutulamaz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ayşe 45
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Mesajlar: 898
Kayıt: Pzt Ara 04, 2006 1:07 pm
Duygudurum:
Zodiac: Aries
Süper yüksek puan: 0
Yüksek puan: 0

Satışla ilgili ipuçları

Mesaj gönderen Ayşe 45 » Pzt Eyl 25, 2017 12:43 am

Satışla ilgili ipuçları

1 – Yaptığınız harcamaların kayıtlarını saklayın. Ne ödeyeceğinize karar verirken ne harcadığınızı bilmenize yardımcı olur. Malzeme giderlerine ek olarak harcadığınız zamanı ve satacağınız ürünlerin sergileme masraflarını da hesapladığınızdan emin olun. Bunlar makul minimum fiyatı bulmanıza yardımcı olur. Bu sayede satış yaparken kendinizi kandırılmış hissetmezsiniz.

2 – En uygun fiyatları bulmak için çarşı pazar dolaşın. Rekabeti araştırın. Benzer ürünlerin ortalama satış fiyatları hakkında bilgi almaya çalışın. Bu size bir fiyat aralığı verecek ve belki bir tanesi kar marjınızı ciddi anlamda yükseltecektir.

3 – Örnekler sunun. Sabun, banyo tuzu veya yiyecek gibi tüketilen bir ürün yapıyorsanız yakınlarınızdan geçen insanlara ikramlar sunun. Ürünleriniz kendini gösterirse müşteriler daha sonra tekrar gelerek ürünlerinizden almak isteyecektir.

4 – Kampanyalar yapın. Ne yaptığınızın bir önemi yok müşterilerinizi memnun etmek için üç numaralı kuralı takip etmelisiniz. Her kalemin belli bir maliyeti vardır ancak aynı kalemden üç tane alırsanız uygun bir indirim alırsınız. İndirimler genelde %20 ve %30 arasında olur ancak siz kendi kar marjınıza göre ayarlama yapabilirsiniz. İki kavanoz reçel ve bir kutu ev yapımı kurabiye 24 lira yerine 20 lira diye belli ürün gruplarından indirimler yapabilirsiniz.

İnsanlar hediye sepetleri almaktan hoşlanır. Hediye paketleri yapmak için bütün ürünleriniz hazır olsun.

5 – Gerilla pazarlama anlayışını benimseyin. Bugünlerde internet her yerde ve kendi el işi ürünlerinizi nasıl yapacağınızı öğrenmek hiç olmadığı kadar kolay. Sürüden ayrı durarak pazarda yer edinin ve kendinizi tanıtın.

Sosyal medya hesapları açın ve akılda kalan bir isim verin. Satacağınız ürünlerle ilgili düzenli güncellemeler yayınlayın.
Yerel işletme sahipleriyle görüşerek ürünlerinizi komisyon karşılığı satmalarını sağlayın. Proaktif olun ve iş çevrelerinin desteğini almak için kendinizi işadamı olarak tanıtın.
Sosyal sorumluluk etkinliklerine destek olun. Çocuklar için düzenlenen bir organizasyon için hediye sepetleri hazırlanacaksa ev yapımı sabunlar, konserve ürünler veya kuru et verin. İsminizi bu tip sosyal sorumluluk projelerinde ne kadar çok duyurursanız o kadar çok insan da ürünlerinizle ilgilenir.


İpuçları

Zamanla yıpranacak ucuz malzemeler kullanmaktan kaçının. Kaliteli ürünler bulmak için el işi dükkanlarını dolaşın.

El işi ürünlerinizi çeşitlendirin. Sürekli müşterileriniz taze ve yeni ürünler görmek ister.

En iyi fiyatları yakalamak için malzemelerinizi ölü sezonda alın.

Paylaş
Cevapla

“Evde Para Kazanmanın Yolları” sayfasına dön