Örgü ve Tarihçesi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ayşe 45
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Mesajlar: 937
Kayıt: Pzt Ara 04, 2006 1:07 pm
Duygudurum:
Zodiac: Aries
Süper yüksek puan: 0
Yüksek puan: 0

Örgü ve Tarihçesi

Mesaj gönderen Ayşe 45 » Pzr Mar 04, 2018 9:15 pm

Örgü, yün, ipek, pamuk ya da başka bir maddeden yapılmış ipliğin özel tığ,şiş gibi araçlarla yapılan ilmeğin , bir araya getirilmesi işlemidir. Tabi bu işin “sözlük bilgisi” kısmı. Yoksa örgünün ne olduğunu eminim ki her Türk kadını bilmektedir:) Peki örgüyü ilk kim keşfetmiş, kim almış şişi ipi eline?

Koyun yünü, örgü için çok uygun olduğundan, insanlar koyun yetiştirmeye başladığından beri örgü giysi yapmışlardır. M.Ö. 1000 yıllarında Arabistan Yarımadası’nda yaşayan göçebelerin bu işi başlattığı, daha sonra el örgüsünün Mısır’a geçtiği düşünülmektedir. M.Ö.4. yüzyıldan kalma Mısır mezarlarında örgü çorap bulunmuştur.

Mısır’dan İspanya’ya, oradan İtalya ve Fransa’ya yayılan örgü sanatı, Ortaçağ’da tüm Avrupa ülkeleri tarafından bilinmekteydi.

İlk basit örgü makinası, bir İngiliz din adamı olan William Lee tarafından1589’da bulundu. William Lee, Kraliçe 1.Elizabeth’e bu makinede örülmüş bir çift çorap hediye etmiş. Kraliçe, elle örgü örenleri işsiz bırakmamak için bu makineye patent vermemiş.Bunun üzerine William Lee buluşunu Fransa Kralı 4.Henry’ye gösterdi. Bu makinenin ortaya çıkışı el örgüsünü bir süre geriletti.

alıntı

Paylaş
Cevapla

“Ö” sayfasına dön