Bebek sahibi olmak ve küçük bir insan yetiştirmekle birlikte gelen kararlar sonsuzdur. Bu kararların bazıları oldukça korkutucu gelse de, size en az birinin kolay ve hatta eğlenceli olacağını söylemek için buradayız 🙂

Yeni bebeğinizin odasını düzenlerken bilmeniz gerekenler için işte rehberiniz. Bu alanı yaratırken yapabileceğiniz en önemli şey sizi gülümseten, rahatlamanızı ve eğlenmenizi sağlayan bir ortam tasarlamaktır. Sonuçta, siz bu odada çok fazla zaman geçireceksiniz.

Beşik

Beşik odadaki en önemli parça olmalıdır. Bunun geçici bir öğe olduğunu ve masrafa değmeyeceğini düşünebilirsiniz, ancak birçok çocuk birden fazla yıl beşiklerinde uyur. Ayrıca, daha fazla çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, sağlam bir beşik sizin için önemli bir detay olacaktır.

Beşiğin güvenlik standartlarını karşıladığından emin olun . Güvenlik standartları son on yılda büyük ölçüde gelişti ve bu, bebeğinizi yalnız bırakacağınız tek yer olduğundan, kaliteli bir bebek yatağı gerçekten önemlidir.

Bazı yataklar çocuk yataklarına ve hatta tam boy yataklara dönüşür.

Stil açısından kişisel zevkinize uygun bir beşik seçin. Daha fazla çocuğunuz olacaksa, cinsiyetini nötr tutun.

Beşik yatağı

Bebek yatağı ve bebek karyolası, çocuk odasının bir parçası olacak. Aynı zamanda bir tema veya oda için renk paleti oluşturmak için harika bir alan.

En azından 5-6 (mümkünse daha fazla) çarşaf takımı aldığınızdan emin olun. Bazı günlerde kaç kez değiştirmeniz gerekeceği konusunda şoke olacaksınız 🙂 Ve sürekli çamaşır yıkamak istemiyorsanız, elinizde bol miktarda yedek çarşaf gerekiyor.

Beşik etekleri genel görünüme katkıda bulunabilir, ancak daha modern beşik tasarımları için her zaman gerekli değildir. Daha geleneksel bir görünüm tercih ediyorsanız, kesinlikle bir etek ekleyin.

Bebeğin hassas cildini mutlu edecek yumuşak ve % 100 pamuktan yatak takımları alın.

Alt Temizleme Masası

Başka yol yok, bebekler kirli bebek bezleriyle geliyor 🙂 Ve gerçekten, bu deneyimi mümkün olduğunca eğlenceli kılmanın tek yolu, elinizin altında tüm gerekli unsurların bulunduğundan emin olmaktır. Alt temizleme masası bu konuda oldukça kullanışlı bir alan oluşturmanıza yardımcı olur.

Burada iki seçeneğiniz var, bir değiştirme masası veya bir şifoniyerin üzerine eklenebilecek bir değiştirme pedi. Her ikisi de işe yarayacaktır.

Bir değiştirme masası için yeriniz varsa işinizi son derece kolaylaştırabilir.

Yer sorununuz varsa değiştirilebilir pedler harika bir seçenek olur. Herhangi bir şifoniyerin üst kısmına sabitlenirler, bu yüzden sizin için rahat bir yüksekliğe sahip bir şifonyeriniz olduğundan emin olun. Bunun en iyi yanı, bebek bezi aşamasından çıktığınızda, parçayı çıkarabilirsiniz ve şifonyeri normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Her iki seçenekte de birkaç ek gereksinime ihtiyacınız olacak.

Çocuk bezi, mendil, merhemler, losyonlar, vb. gibi tüm çocuk beziyle ilgili eşyaları depolamak için kutu veya çekmeceleri kullanın.

Ayrıca, bazı bebek oyuncaklarının yakınınızda olduğundan emin olun, böylece siz işle ilgilenirken bebeğin oynayacağı bir şey olur.

Emzirme Koltuğu

Bu, bebek odasının en önemli parçalardan biri olabilir, unutmayın oturmak için rahat bir yere ihtiyacınız olacak. Burada oturup bebeğinizi sallamak, beslemek, okumak, onunla gülmek, onunla kucaklaşmak, belki de sabah 4’te onunla iyi bir ağlamayı paylaşmak için oturacaksınız. Kısacası, bir çok ebeveyn-bebek bağının yeri olacak. Yani, koltuğunuzu akıllıca seçin.

Sallanan sandalye alabilirsiniz. Hareket, ikinizin de uyumanıza yardımcı olacak. Kolayca temizlenen ve yoğun kullanıma uygun bir kumaş arayın.

Yorgun kollarınızı desteklemek için rahat kol dayanakları olmasına dikkat edin. Ayrıca, şu an küçücük bebeğinizin, yürümeye başladığında sizinle kucaklaşmasına yetecek kadar geniş bir koltuk alın. Sandalyenin sırt yüksekliğinin sizin için rahat olduğundan emin olun. Ek bel desteği için ortopedik minder eklemeyi düşünebilirsiniz.

Eğer bütçeniz uygunsa, daha sonra salonunuza veya yatak odanıza taşınabilecek güzel bir sallanan koltuk alabilirsiniz. Yüksek kaliteli bir sallanan koltuk, torunlarınıza kadar gidebilecek bir aile yadigarı olabilir (çok, çok, çok, çok uzun yıllar).

Son olarak, sallanan koltuğunuzun güzel olduğundan ve zevkinizi yansıttığından emin olun.

Dikkate Alınması Gereken İlave Şeyler:

Uyuyan bir bebek tutarken onu uyandırma korkusuyla hareket etmekten korkuyor olacaksın. Bu yüzden, yine alt değiştirme masası gibi, ihtiyacınız olan her şeyin elinizin altında olduğundan emin olun.

Uyku vakti hikayeleri veya sevdiğiniz romanlar için sandalyenin yanında küçük bir kitaplık düşünün. Düz üste sahip olanı seçin, böylece bir şişe su ve sallanan koltukta otururken ihtiyaç duyabileceğiniz diğer tüm eşyalar yakınınızda olacaktır.

Yakınınızda, bebek uykudayken kapatmak için kolayca erişebileceğiniz bir lambanızın olduğundan emin olun. Bir pufu da unutmayın, böylece ayaklarınızı uzatabilirsiniz…

Depolama, çok daha fazla depolama

Bu odada çok şeye ihtiyaç vardır. Oyuncak, çocuk bezi, kitap, kıyafet, teçhizat, hepsinin bir yerlere gitmesi gerekiyor. Depolama alanlarını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önerimiz var:

Hem şimdi hem de bebeğiniz büyüdüğünde ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir dolap seçin. Bebeğiniz sonsuza dek çocuk bezi içinde kalmayacak, bu yüzden çocuk bezi için satın aldığınız sepetin, bu aşamada işiniz bittiğinde başka bir şey için kullanılabileceğinden emin olun.

Açık bir kutu, bebeğiniz küçükken battaniyeler ve giysiler için mükemmeldir ve büyüdükçe kolayca bir oyuncak kutusuna dönüştürülebilir. Düşük yükseklikte kutular, yatağın altında kolayca saklanabilir.

Bebeğinizin losyonlar, termometreler, tırnak makası vb. gibi erişmemesi gereken malzemeler için alt değiştirme masasının yanındaki duvara raflar eklemeyi düşünün. Çeşitli malzemeleri ayırmak ve düzenlemek için raflara küçük sepetler yerleştirin.

Asılı dolap organizerleri bebekler için idealdir. Asılı birkaç organizer bir ton malzemeyi şimdi depolayabilir ve daha sonra oyuncaklar ve farklı malzemeler için tekrar kullanılabilir.

Dekor

Artık odanızın işlevsel parçalarının çoğuna sahip olduğunuzda, mekanı gerçekten dekore ederek çalışmaya başlayabilirsiniz. Halı, başlamak için harika bir parça. Alana çok fazla kişilik katabilir. Burada bir çocuk halısı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.

Seçtiğiniz halının kısa tüylü olduğundan emin olun. Uzun tüylü halılar boğulma tehlikesi yaratabilir.

Yapı ne olursa olsun, kolayca temizlenebilen birini seçin. Yün halılar güzelce temizlenebilir. Bazı pamuklu küçük ve ince halılar makinede yıkanabilir. Neyi seçerseniz seçin, temizliğinin kolay olduğundan emin olun, çünkü kesinlikle temizliğe çok ihtiyacınız olacak 🙂

Perdeler oda tasarımının çok önemli bir parçasıdır, çünkü bebeğinizin günün ortasında biraz uyumasını isteyeceksiniz.

Odayı karartmak için astarı olan perdeleri seçtiğinizden emin olun, böylece odayı uyku zamanında karartabilirsiniz.

Dekora gelince, izlenecek tek kural, gerçekten kuralların olmadığıdır. Alanınızı sizi mutlu eden şeylerle doldurursanız, sonuç güzel olur ve sizi mutlu eder.

Duvarda bir resim çerçevesi alanı, ailenizin yeni fotoğraflarını ve bebeğinizin fotoğraflarını görüntülemek için harika bir yerdir. Odanın “bebek” diye çığlık atması gerekmiyor, tıpkı evinizin geri kalanı gibi ailenizin zevk ve tarzının bir yansıması olmalı.

Eğer bu ikinci çocuğunuzsa, büyük çocuğunuzun yeni bebek odası için bir şeyler yapmasını sağlayın. Belki duvarına çerçevelendirip ekleyeceğiniz bir parmak boyası.

Gerçek tasarım sürecinden hala korkuyorsanız, renk ilhamıyla başlayın. Bir oda veya manzara fotoğrafı bulun. Oradaki renklerden işe başlayabilirsiniz. Fikir toplamak için bir Pinterest araştırması yapmayı düşünün. Gerçekten bu alanı görselleştirmek için yardımcı olacaktır.

Ve, ebeveynliğin size öğreteceği bir şey varsa, ihtiyacınız olduğunda yardım istemek olacaktır. Öyleyse arkadaşlarınızdan fikir istemekten çekinmeyin.

Unutma, bu senin evin. Ailen için.. Seni gülümsetiyorsa o zaman mükemmeldir. Mutlu dekorasyonlar! Ve yeni bebeğiniz için tebrikler… harika bir yolculuk olacak.