Korkuların giderilmesi..

Düşük; kalp kırıcı, yıkıcı bir deneyimdir. Bir düşük yaptıktan sonra tekrar hamile kalırsanız, kendinizi şüphe ve korkularla dolu bulabilirsiniz.
Bir anne bebeğinin varlığını öğrendiği andan itibaren onu aşkla sever. Bir düşükten sonra gelen hamilelikte; günler ve haftalar bu küçük varlığı kaybetme endişesiyle geçebilir. Sevinci korkuyla tüketmek ve kaçırmak, hamileliği geçirmenin doğru bir yolu değildir. İşte size bu duygularla mücadele edebilmeniz için bir kaç ipucu:

1. Kitap Okuyun

Hamilelik için çok kitap var. Özellikle düşük yapan kadınların hikayelerini içeren kitaplar ilginizi çekebilir. Bu kadınların çoğu başarılı bir hamilelik geçirmeye devam eden kadınlardır. Hikayelerini okumak, en yeni aile üyenizi kutlamanın yollarını bulmakta size yardımcı olabilir. Bazı kitaplar günlük olarak yazılacak alanlar ve dikkat edilmesi gereken notlar da sunarlar. Başka küçük çocuklarınız var ve onlar ayaktayken okumak zor oluyorsa bir sesli kitap deneyin 🙂

2. Gruplara Katılın

Eşiniz mutlaka acınızı ve endişelerinizi paylaşacaktır. Ama unutmayın ki kadınların birbirlerini anlaması genelde daha kolay olur. İnternette soru sorabileceğiniz ve hissettikleriniz hakkında konuşabileceğiniz gruplar bulabilirsiniz. Bu hemcinsleriniz acınızı bilir, sorularınızı cevaplar ve sizi rahatlatabilir.

3. Günlük Yazın

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde karmaşık bir duygu seline kapılırsınız. Sevinç, heyecan, korku, keder ve şüphe karışımı sizi oradan oraya sürükler. Bu duygularınızı bir günlüğe yazabilirsiniz. Yaşadığınız her duyguyu yazmak rahatlatıcı olacaktır.

4. Bebeğinizle Bağlantıya Geçin

Bebeğinizle konuşun. Anlamsız görünüyor olabilir belki ama bu bağlantı bebeğinize de size de iyi gelecektir. Onu ne kadar sevdiğinizi söyleyin, ailenize katılmasını ne kadar istediğiniz hakkında konuşun. Her gün bağlantı kurmak ve konuşmak için biraz zaman harcayın.